filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακό Σχολικής Ψυχολογίας

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το Τμήμα Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Μεταπτυχιακό Σχολικής Ψυχολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikol87 » 19 Φεβ 2011, 00:23

Καλά και από μενα οι 13 απο τους 24 που μπήκαν έχουν μικρότερο βαθμό πτυχίο ή μικρότερο βαθμό μαθηματων ή και τα δύο. Έχω δημοσιεύσεις, ερευνητική εμπειρία κλπ αλλά αμφιβάλλω ακόμα κι αν το διάβασαν το βιογραφικό... και καλά δεν τα πήγα καλά στη συνέντευξη...
Άβαταρ μέλους
nikol87

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex.k » 19 Φεβ 2011, 02:58

Δεν αμφιβάλλω Nikol. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι γιατί μένουν ατιμώρητοι.Η Κυρία Χατζηχρήστου (ο θεός να την κάνει κυρία!!), μου είπε ότι άλλοι έχουν επαγγελματική εμπειρία, κ ότι εγώ δεν έχω. Μα της λέω δουλεύω 3 χρόνια σε φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης. Ούτε καν το είχε δεί, ούτε καν είχε ασχοληθεί. Και εμένα μου είχαν βάλει κακό βαθμό στη συνέντευξη, άσε που δέχτηκα μια απίστευτη επίθεση στη συνέντευξη. πήραν 25 άτομα γιατί είχε χρόνια να βγεί το μεταπτυχιακό και είχαν μαζευτεί πολλά τα βίσματα.Τις προηγούμενες χρονιές δεν έτυχε κανένας να ισοβαθμίσει! Όλο τυχαίως ισοβάθμισαν όλοι φέτος. Άσε που η "κυρία" δεν μπορούσε να μου απαντήσει καν πώς βαθμολογήθηκε η επαγγελματική και η ερευνητική εμπειρία. Όλοι το αφήνουμε έτσι και γι' αυτό θα συνεχίζεται αυτή η κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
alex.k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rozfanela » 03 Σεπ 2011, 17:16

καλησπέρα! είμαι καινούρια! Να ρωτήσω το εξής;Στο μεταπτυχιακό της σχολικής ψυχολογίας απ'ό,τι διάβασα δεν γίνονται δεκτοί απόφοιτοι φιλολογικού.Ισχύει,έτσι;; Κρίμα γιατί είναι καλό... :confused:
Άβαταρ μέλους
rozfanela

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό TasosNt » 04 Νοέμ 2011, 19:04

Σαφώς και δε γίνονται δεκτοί απόφοιτοι Τμημάτων Φιλολογίας, τουλάχιστον με βάση την προηγούμενη προκήρυξη! Ποτέ δεν ξέρεις στη χώρα, που ζούμε, βέβαια! Όπως φυσικά και δε θα έπρεπε να γίνονται δεκτοί απόφοιτοι κανενός άλλου Τμήματος (Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας, Δημοτικής Εκπαίδευσης, Νηπιαγωγών, Ειδικής Αγωγής, Κοινωνικής Διοίκησης με κατεύθυνση Κοινωνική Εργασία, Νοσηλευτικής των Α.Ε.Ι., Κοινωνικής Εργασίας, Λογοθεραπείας, Βρεφονηπιοκομίας και Νοσηλευτικής των Τ.Ε.Ι.) πέραν των αποφοίτων Τμημάτων ή αντίστοιχων Προγραμμάτων Ψυχολογίας, οι οποίοι παίρνουν Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος Ψυχολόγου! Όλοι οι παραπάνω απόφοιτοι σε τι ακριβώς θα εκπαιδευτούν στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Σχολικής Ψυχολογίας, το οποίο αποσκοπεί στην ειδίκευση Ψυχολόγων στη Σχολική Ψυχολογία;(!) Αντιλαμβάνομαι την ανάγκη των Παιδαγωγών για ειδική κατάρτιση σε θέματα Εκπαιδευτικής και Παιδαγωγικής Ψυχολογίας, αλλά θα πρέπει να παρακολουθήσουν κάποιο άλλο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών, το οποίο θα στοχεύει στην κατάρτιση Εκπαιδευτικών σε ζητήματα, που άπτονται του γνωστικού τους αντικειμένου. Οι Κοινωνικοί Λειτουργοί με ποιον ακριβώς τρόπο θα χρησιμοποιήσουν ένα Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στη Σχολική Ψυχολογία; Το ίδιο φυσικά ισχύει τόσο για τους Λογοθεραπευτές όσο και για τους Νοσηλευτές.
Έτσι, μόνο σύγχυση δημιουργείται στους αποδέκτες των Ψυχολογικών Υπηρεσιών, που προσφέρουν μόνον Ψυχολόγοι με Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος Ψυχολόγου και συνακόλουθα υποβαθμίζεται και δυσφημείται και ο Κλάδος της Επιστημονικής Ψυχολογίας.
Άβαταρ μέλους
TasosNt

Σχολή/Τμήμα: Πρόγραμμα Ψυχολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό samara » 28 Μάιος 2012, 18:21

γεια σας, ενδιαφερομαι να δωσω για το μεταπτυχιακο σχολικης ψυχολογιας. απο την γραμματεια που μιλησα μου ειπαν οτι η υλη λογικα θα ειναι η ιδια με περσυ. μηπως θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει βιβλιογραφια και αν ξερει παλιοτερα θεματα;ευχαριστω πολυ
Άβαταρ μέλους
samara

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό klimi » 25 Ιουν 2012, 11:08

γειά σας παιδιά!
μήπως θα μπορούσε κανείς να μου πεί τί πρέπει να διαβάσω για τις εξετάσεις στο μεταπτυχιακό σχολική ψυχολογία?
:thxx:
Άβαταρ μέλους
klimi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ntina27 » 29 Ιουν 2012, 12:22

καλημερα παιδιά!!αν μπορείτε βοηθήστε μας για το μεταπτυχιακο ψυχολογίας!!που πρέπει να δώσουμε βαρύτητα??
θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων αν βοηθούσατε!!είμαι πτυχιουχος του φπψ κατεύθυνση ψυχολογία!! :help:
Άβαταρ μέλους
ntina27

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theoni » 29 Αύγ 2012, 12:01

Καλημέρα, εχει βγάλει κανένας άκρη σχετικά με το τι πρέπει να διαβάσουμε για το μεταπτυχιακό αυτο?στην στατιστική απο πια βιβλία να διαβάσω, εχει κανένας ιδέα για βιβλιογραφία και πια κομμάτια της στατιστικής τους ενδιαφέρουν?! Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
theoni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό troll » 03 Σεπ 2013, 17:33

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής και όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει αν μπορεί. Τόσα χρόνια που γίνεται το μεταπτυχιακό της σχολικής ψυχολογίας η βιβλιογραφία και η ύλη που πρέπει να διαβαστεί πού αναρτάται? Εδώ μέσα γράφουν άτομα που έχουν δώσει εξετάσεις για το μεταπτυχιακό αυτό, επομένως έχουν την ύλη. Μπορεί κάποιος να την πει γιατί τόσο καιρό δεν βγάζω άκρη? Έχουν ρωτήσει τόσα άτομα και κανείς δεν έχει απαντήσει.. Ειλικρινά θα είναι πολύ μεγάλη βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
troll

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό P.Anna » 06 Ιούλ 2014, 19:47

Καλησπέρα!
Ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό "Σχολική Ψυχολογία"... Θα πάρω να ρωτήσω πότε περίπου θα βγει προκήρυξη, αλλά θέλω να μου πείτε βιβλιογραφία και ύλη ώστε να ξεκινήσω διάβασμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Άβαταρ μέλους
P.Anna

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 18 Φεβ 2016, 11:07

Ανακοίνωση για μεταπτυχιακό Σχολικής Ψυχολογίας
Σύντομα θα ανακοινωθούν περισσότερες πληροφορίες
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olgaman » 03 Μαρ 2016, 11:02

Καλησπέρα παιδιά!

Για όσους βρίσκεστε σε αναζήτηση μεταπτυχιακού την Τετάρτη 23 Μαρτίου(14.30-20.30 στο Divani Caravel -Vas. Alexandrou 2,161 21) θα πραγματοποιηθεί η μεγαλύτερη διεθνής έκθεση πανεπιστημίων για μεταπτυχιακά και διδακτορικά προγράμματα.

Ως επισκέπτης της έκθεσης θα έχεις την ευκαιρία να συναντήσεις τους εξουσιοδοτημένους υπεύθυνους εγγραφών των πανεπιστημίων και να ενημερωθείς για μεταπτυχιακά προγράμματα και προοπτικές καριέρας μετά την ολοκλήρωση των σπουδών.

Η είσοδος στην έκθεση είναι δωρεάν αλλά απαιτείται εγγραφή ηλεκτρονικά.
Για περισσότερες πληροφορίες αλλά και για να εγγραφείς στην έκθεση της Αθήνας, κάνε κλικ εδώ
http://www.topuniversities.com/events/q ... 2228008746

Facebook event:https://www.facebook.com/events/911369472303232/
Τελευταία επεξεργασία από olgaman και 03 Μαρ 2016, 11:23, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
olgaman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GLS » 28 Μαρ 2016, 12:49

θέλω να ρωτήσω, αν μπορεί καποιος να μου πει σε περίπτωση που ξεκινήσω τώρα διαβασμα για το μεταπτυχιακό της ψυχολογίας σε σχολική κοινότητα, προλαβαίνω για τις εξετάσεις ή οχι :?:
Άβαταρ μέλους
GLS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 28 Μαρ 2016, 16:40

GLS έγραψε:θέλω να ρωτήσω, αν μπορεί καποιος να μου πει σε περίπτωση που ξεκινήσω τώρα διαβασμα για το μεταπτυχιακό της ψυχολογίας σε σχολική κοινότητα, προλαβαίνω για τις εξετάσεις ή οχι :?:

Ξεκίνα, αν διαβάσεις εντατικά και μεθοδικά γιατί όχι;

Νέες πληροφορήσεις σχετικά με τις αιτήσεις του μεταπτυχιακού Σχολικής Ψυχολογίας παρακάτω:
http://www.psych.uoa.gr/metaptyxiakes-s ... logia.html
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pink floyd » 20 Οκτ 2016, 13:07

Helloooo...παιδια ενδιαφερομαι για τιο συγκεκριμενο μεταπτυχιακο και στις προυποθεσεις του για να δωσεις εξετασεις αναφερει πως χρειαζεται τεκμηριο επαρκους κατοχης ξενης γλωσσας...γνωριζει καποιος σε τι επιπεδο αναφερεται?με lower ειμαι καλυμμενη? :thxx:
Άβαταρ μέλους
pink floyd

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 21 Οκτ 2016, 16:39

pink floyd έγραψε:Helloooo...παιδια ενδιαφερομαι για τιο συγκεκριμενο μεταπτυχιακο και στις προυποθεσεις του για να δωσεις εξετασεις αναφερει πως χρειαζεται τεκμηριο επαρκους κατοχης ξενης γλωσσας...γνωριζει καποιος σε τι επιπεδο αναφερεται?με lower ειμαι καλυμμενη? :thxx:

Καλύτερα να ρωτήσεις στη Γραμματεία του Μεταπτυχιακού Σχολικής Ψυχολογίας, για μια σίγουρη απάντηση :peace2:
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pink floyd » 22 Οκτ 2016, 01:04

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση ανταποκριση :thxx: εννοεις λογικα στη γραμματεια του τμηματος της ψυχολογιας γιατι στην ιστοσελιδα του μεταπτυχιακου δεν βρηκα σχετικη πληροφορια...
Άβαταρ μέλους
pink floyd

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 22 Οκτ 2016, 13:16

Ναι, θα σε παραπέμψουν εκεί :up:
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Xristinakiratzi » 24 Μαρ 2020, 21:47

Καλησπέρα συνάδελφοι,άνοιξε ξανά το μεταπτυχιακό σχολικής ψυχολογίας. Ξέρει κανείς περίπου παλιά θέματα για να δούμε που κ πως θα κυμανθεί η μελέτη μας?

Ευχαριστώ πολύ...
Άβαταρ μέλους
Xristinakiratzi

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Τμήματος Ψυχολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης